wybory samorządowe a sprawa polska

Najpierw same wybory: najciekawszym aspektem tego dość nudnego dzięki swej przewidywalności wydarzenia było wykazanie, że Fidesz to partia centrowa. Tak: nie prawicowa a właśnie centrowa. Z lewej stronie bezradnie podszczypywać ją próbuje lewicowa opozycja, z prawej natomiast gryzie po kostkach Jobbik: ta partia zdobyła drugą pozycję w wyborach do samorządów wojewódzkich w 17 na 19 województw (w sumie jednak Jobbik dostał mniej głosów od lewicy). Tak więc Fideszowi zaczyna przysługiwać dogodna nobliwość politycznego centrum chroniącego kraj przed ekstremizmami z lewej i prawej. A co do konkretnych wyników to jak ktoś chce sobie je zobaczyć to może to zrobić sobie tu. Esencja – kraj na pomarańczowo – poniżej. Jest to mapka przedstawiająca rezultaty wyborów do samorządów wojewódzkich.

wybory samorządowe na Węgrzech październik 2014

źródło: Index

Poza tym pojawiła się ciekawostka o częściowo polskim charakterze. Jeden z nowowybranych burmistrzów Jobbiku ma mianowicie dwudziestosiedmioletni Dávid Janiczak z Ózdu, karierę polityczną zaczynał jako działacz mniejszościowego samorządu polskiego w tym mieście. Zna język polski, jak się zdaje, polskie korzenie w jego wypadku pochodzą od ojca (artykuł po węgiersku tu). To już drugi wypadek polityka Jobbiku o polskich po Ádámie Mirkóczkiego, który zresztą kandydował w Polsce w wyborach do parlamentu europejskiego. Niedawno zwrócił na siebie uwagę kiedy w parlamencie węgierskim (jest tam posłem) wychwalał polskich kibiców jako przykład do naśladowania dla Węgrów.

Obok wyborów do samorządów lokalnych odbyły się również wybory do samorządów mniejszościowych. Tym razem wybierano bezpośrednio samorządy krajowe więc po raz pierwszy można było zobaczyć rozkład sił politycznych w ramach naszej maleńkiej polonii.

źródło: valasztas.hu

Najciekawsze dane są w kolumnie Országos választás (wybory krajowe), one pokazują wpływ danych organizacji.

BEM EGYESÜLET – Stowarzyszenie Bema
POLONIA NOVA – Polania Nova
SZT. ADALBERT LE – Katolickie Stowarzyszenie św. Wojciecha
PILSUDSKI TT – Towarzystwo Historyczne Piłsudzkiego
DERENK SZ – Stowarzyszenie Derenckie
STO-LAT – proszę sobie przetłumaczyć samemu
LMK – dalszych skrótów niestety nie jestem w stanie rozszyfrować
MLBKE
M-LBT SOMOGY M CS
LENGYELMAGYAR KHE
Jan Sobieski LKE

Nowy samorząd krajowy przedstawia się więc następująco:

źródło: valasztas.hu

Wyniki wyborów na poziomie lokalnym można sobie sprawdzić tu [HU].

A co samej polskiej kampanii to dostałem dwa listy agitacyjne, jeden od Stowarzyszenia Bema, ten co prawda w poniedziałek po wyborach ale co tam, dobre chęci się liczą, oraz od przedstawiciela lokalnego samorządu. Nabrałem otuchy, że jednak ktoś o mnie pamięta, bo przedtem przez cztery lata od poprzednich wyborów nikt do mnie nie napisał – poza Stowarzyszeniem Polania Nova, które często, poprzez dużo efektywniejszy e-mail, informuje mnie o swoich kolejnych przedsięwzięciach. 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s