Przemilczany Nobel dla Olgi Tokarczuk

Do polskich laureatów literackiej nagrody Nobla doszło kolejne nazwisko. Po Henryku Sienkiewiczu, Władysławie Reymoncie, Czesławie Miłoszu i Wisławie Szymborskiej ubiegłoroczną nagrodę przyznano teraz Oldze Tokarczuk.

To moje tłumaczenie następującego tekstu:

Egy újabb névvel bővült a lengyel irodalmi Nobel-díjasok listája. Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz és Wisława Szymborska után most Olga Tokarczuknak ítélték oda a tavalyi évért járó díjat.

Tyle na temat Nobla dla Olgi Tokarczuk miał do powiedzenia, i to tylko w postaci postu na facebooku, tutejszy Instytut Polski. Jego strona internetowa milczy na ten temat, okna sali wystawowej są puste.

Zdawałoby się, powód do radości, znakomita okazja do promocji Polski i polskiej kultury, polskiego języka także, a tu tylko taka wzmianka jaką prowincjonalna gazeta w dalekim kraju zamieściłaby po ogłoszeniu decyzji komitetu noblowskiego na swojej trzeciej stronie.

Dlaczego? Czyż Instytut Polski, który ma na koncie tyle udanych działań, nie powinien promować Polski i kultury polskiej? Dbać o jak najlepszą percepcję naszego kraju w świecie? Czyż nie powinien rzucić się na taką bezpłatną okazję i wykorzystać ją w pełni?

Nie rozumiem takiego zachowania dlatego, podobnie jak w poprzedniej podobnej sytuacji, napisałem do Joanny Urbańskiej, która kieruje Instytutem z tymi pytaniami. Miałem nadzieję, że udzieli mi na nie odpowiedzi, ale się jej nie doczekałem.

Pozostają mi więc spekulacje. Czy Nobel to nieważna nagroda czy też może Olga Tokarczuk nie mieści się w ramach „kultury polskiej” tak jak ją rozumie obecny rząd w Polsce? Czy może chodzi o to, że jej sukces nie jest powodem do radości i dumy ale może raczej wstydu, że powinien być przemilczany? Bo krytycznie się wypowiadała o Polsce i Polakach? Bo jest feministką, wegetarianką i popiera osoby LGBT? Bo nie manifestuje katolicyzmu?

Co w takim razie zrobić z patronem instytucji promującej polską kulturę za granicą, który nazwał Boga carem, co nikomu nie przeszkadza?

Jestem szczęściarzem, za mojego życia polscy pisarze dostali literackiego Nobla już trzy razy. Dzięki temu pamiętam jeszcze to zakłopotanie władz Noblem dla Miłosza. Rzecz jasna, nijak porównywać ówczesnej i obecnej Polski, ale jakoś mi to tamtejsze zaambarasowanie rządzących, próby zignorowania, przemilczenia niewygodnego dla nich noblisty przyszło teraz do głowy.

Okna Instytutu Polskiego wyglądają tak:

A mogłyby wyglądać tak (mój montaż):

4 myśli na temat “Przemilczany Nobel dla Olgi Tokarczuk

 1. Gdybyśmy opierali się tylko na telewizji publicznej lub przekazach państwowych mediów czy instytutów, wiele by nam umknęło;) Olga Tokarczuk jest bardzo niewygodna dla wizerunku „dobrej zmiany”. Władze nie mają na Nią pomysłu, więc niechętnie promowany jest Jej międzynarodowy sukces. Taka ciekawostka- pani Olga jest weganką i zadeklarowaną działaczką na rzecz praw zwierząt, co pewnie przyczyniło się do napisania książki „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, na podstawie której Agnieszka Holland wraz z córką wyreżyserowała film „Pokot”.
  Co do twórczości pani Tokarczuk, jestem na bieżąco i gorąco polecam, nie tylko z okazji przyznania pisarce nagrody Nobla. Kto nie ma czasu na czytanie, to w netowych księgarniach można zakupić „głośne książki” czyli audiobooki.
  A propos zwracania się do autora tego bloga, to ja na to:
  Dziękuję Ci Jeżu;)

  Polubienie

 2. Przepraszam, że tak wykorzystuję gościnność na Twojej stronie, ale skoro już jestem przy głosie, to podaję link do strony z plakatem Olgi Tokarczuk. Jestem abonentem Gazety Wyborczej i od redakcji dostałam poniższy link pt. „Pobierz plakat i udostępnij go, gdzie chcesz. Pokaż dumę z polskiej noblistki”
  https://static.im-g.pl/im/1/25497/m25497971,PLAKAT-OLGA-TOKARCZUK.pdf?utm_source=mail&utm_medium=newsletter&utm_campaign=olga_aktywni_upselling9.12

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s