Dlaczego zagłosuję na Polonię Novą

W zbliżających się wyborach do samorządów mniejszościowych oddam swój głos na kandydatów Polonii Novej. Dla mnie reprezentuje ona najsensowniejsze podejście do sytuacji Polaków na Węgrzech, czy to osiedlonych tu na stałe czy to przebywających tu, mniej lub bardziej, tymczasowo.

W działaniach Polonii Novej widzę, że nie chce polskości traktować jako czegoś danego z zewnątrz co można jedynie odtwarzać i to w dodatku opierając się na zwietrzałym często kanonie polskości, na który składają się rocznice, pierogi, msze okolicznościowe, taniec ludowy, Bolek i Lolek oraz plakaty polskie, ale jako coś co można współtworzyć także mieszkając poza Polską. (Swoją drogą iluż to znaczących postaci w historii Polski miało doświadczenie wielokulturowości czy życia na emigracji).

Z jednej strony Polonia Nova współtworzy współczesną polską kulturę jak choćby przez działania teatru Zebra z drugiej angażuje się w innowacyjne działania, które na nowo definiują to co oznacza być Polakiem jak narodowe dyktando. Wykładowcy sprowadzanim z Polski pozwala na podtrzymanie nie tylko emocjonalnej ale i, jakże ważnej, intelektualnej więzi z krajem. Stowarzyszenie nie ignoruje przy tym faktu, że żyjemy na Węgrzech, i że i z tym krajem mnóstwo nas łączy. W tej dziedzinie pięknym działaniem a także bardzo cool symbolem jest akcja sadzenia drzew – zapuszczania korzeni.

Głosuję więc na Połonię Novą. I wiem, że będę jednym z wielu.

Jedna myśl na temat “Dlaczego zagłosuję na Polonię Novą

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s