Fidesz fantastycznie chadecki

Nie wiem czemu prasa polska, wliczając tradycyjnie przychylną Fideszowi prasę prawicową, całkowicie przemilczała niedawną deklarację Orbána odnośnie “odnowy chadeckiej” (szczegóły tu HU). Wygłosił ją po rekolekcjach, w których wziął udział wraz z całym rządem.

Orbán zapowiedział szereg inicjatyw w ramach tej właśnie “odnowy”. Po pierwsze, radykalnie ma się zmienić polityka rządu w odniesieniu do bezdomnych, których Orbán nazwał “węgierskimi braćmi w Chrystusie”. Symboliczne znaczenie ma natychmiastowe zniesienie dotyczącego ich zakazu w śródmieściu. Rząd ma przygotować projekt ustawy o przyznaniu bezdomnym na własność ziemi, na której postawili swoje budki w podmiejskich laskach (pisałem o tym tu i tu), za ich zatrudnianie mają być przyznawane firmom ulgi podatkowe. Wprowadzona będzie karta bezdomnego ułatwiająca otrzymywanie niepotrzebnego jedzenia w restauracjach i sklepach oraz umożliwiająca bezpłatne korzystanie z komunikacji miejskiej.

Drugą ciekawą inicjatywą ma być pojednanie węgiersko-rumuńskie. “Nie godzi się by dwa chrześcijańskie narody przez niemal już wiek żyły we wrogości. Przebaczamy doznane krzywdy i prosimy o wybaczenie tego czym zgrzeszyli Węgrzy”, powiedział Orbán. W planach są wspólne uroczystości religijne w rocznicę Trianonu, wymiany młodzieży i węgiersko-rumuński, wspólny podręcznik do historii. Następne w kolei ma być pojednanie “z naszymi północnymi braćmi” ze Słowacji.

W kontekście tych zapowiedzi deklaracja zmiany systemu podatkowego tak by był “bliższy ewangelii” to jest by obciążenia mniej zarabiających były mniejsze niż w przypadku bogatszych już nie robi wrażenia choć to radykalne odejście od polityki budowy klasy średniej przy pomocy państwa.

Muszę sprawdzić, kto wygłosił te rekolekcje. Warto może by robił to częściej:) 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s