Legalny bimber

Jednym z pierwszych decyzji obecnego rządu, podjętą we wrześniu 2010 roku, było uwolnienie od akcyzy palinki pędzonej domowo lub też na indywidualne zamówienie w destylarniach. Ograniczono tylko jej ilość do osiemdziesięciu sześciu litrów pięćdziesięcioprocentowego produktu na osobę.

Nie znam do końca motywacji rządu, chodziło chyba o gest w stosunku do wyborców na prowincji, gdzie palinka jest nieodzowną częścią stylu życia. Przykładem tego jest dość niesamowity zwyczaj picia niedużego kieliszka (kupica) palinki na czco przed śniadaniem. A pije się ją rzecz jasna też w innych okolicznościach.

Na skutek reformy w sklepach pojawiły się zestawy do domowego pędzenia palinki na wypadek gdyby ktoś nie miał jeszcze swojego. Pędzenie palinki zdegradowało się do poziomu robienia konfitury z malin czy soku z wiśni.

sprzęt do pędzenia palinki

pełna legalność, Praktiker 2013

W efekcie zmiany drastycznie spadły dochody z palinkowej akcyzy. W 2011 roku było to wszystkiego 15 milionów forintów wobec 2,8 miliarda w 2010 roku i 8 miliardów w roku 2009. Rzecz jasna nie cała produkowana palinka jest grzecznie spożywana w ramach gospodarstwa domowego, spora jej część musi rozchodzić się na czarno.

To poważne wyzwanie dla firm produkujących palinkę, które akcyzę płacą i dla których domowa palinka stała się nagle poważnym konkurentem. Trzeba tu dodać, że węgierskie wina i palinki przeszły w ciągu ostatnich ponad dwudziestu lat wielką zmianę na lepsze. Pojawili się nowi producenci, jakość poszybowała w górę, wybrane produkty zaczęły trafiać do dobrych restauracji na całym świecie. Przy czym tak jak wino w stosunkowo niewielkich ilościach zawsze można było produkować dla siebie tak w wypadku palinki tego precedensu nie było.

Martwi to też urząd podatkowy [HU]. Wyliczył on, że 86 legalnej palinki oznacza 2.3dl każdego dnia, a to „według wskazań WHO może prowadzić do marskości wątroby”.

Tak, tak, do sytuacji sam nasuwa się komentarz literacki: Od palinki brzydkie uczynki. Pytanie do czytelników: kto jest autorem tego, dość krótkiego, utworu rymowanego i jak się nazywa zastosowany gatunek literacki?

Post opublikowany również na stronie Blogerzy ze świata. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s