najbardziej polskie zwierzę w Budapeszcie

W niedzielę poszliśmy zobaczyć najbardziej polskie zwierzę w Budapeszcie. O co chodzi? O żubra (no, może niektórzy białoruscy aktywiści powiedzą, że zwierzę jest białoruskie, pewnie jest i polskie i białoruskie). Żubr, a raczej dwa żubry, żyją sobie od ponad roku w vadaspark w Budakeszi na granicy Budapesztu.

Wyjaśnienie: vadaspark to rodzaj zoo, w którym są zwierzęta występujące lokalnie czyli raczej sarny a nie zebry, niedźwiedzie a nie lwy no i żubry a nie bizony.

Żubry były super. Podchodziły do ogrodzenia bardzo zainteresowane zbliżającymi się ludźmi. Można je sobie było z bliska obejrzeć i obfotografować. Widziałem je pierwszy raz w życiu więc przeżycie tym większe.

vadaspark Budakeszi

vadaspark Budakeszi

Przewodniczka powiedziała nam, że mimo swojej poczciwości żubry są niebezpieczne. Obok rysi i niedźwiedzi są jedynymi zwierzętami, do których zagrody nie wolno wchodzić personelowi. Chodzi o to, że przy swojej masie mogą one niechcący zgnieść człowieka.

vadaspark Budakeszi

Zabiegi o przysłanie żubrów trwały ponad rok. Białowieski Park Narodowy starannie sprawdzał czy zwierzęta będą tu miałe odpowiednie warunki. Gdyby samiec i samica, które tu przekazali się rozmnożyły potomstwo wróci do Polski w celu dalszego krzyżowania i rozmnażania w ramach programu odbudowy populacji żubrów.

zubrBols

Sponsor, powyżej las, poniżej żubr

Swoją drogą, żubry żyły kiedyś na Węgrzech. Ostatnią sztukę w Kotlinie Karpackiej upolowano w 1814 roku w Siedmiogrodzie. Może kiedyś i tu wrócą?

Wycieczkę do żubrów zawdzięczamy stowarzyszeniu Polonia Nova. Ta zdecydowanie najciekawsza organizacja polonijna organizuje szereg projektów od uniwerytetu otwartego (z indeksami!) po amatorski teatr, gry miejskie, dyktando, akcję sadzenia drzew, szereg wydarzeń kulturalnych a także … comiesięczne partyjki skrabli. Ich relacja z wycieczki tu. Dziękujemy!

A sam vadaspark w Budakeszi to świetne miejsce na wycieczki. Miejsce pięknie jest położone, można sobie z bliska zobaczyć zwierzęta, których często wogóle nie widujemy, dla dzieci jest małpi gaj, bajeczne jest miejsce do palenia ognisk. Na miejscu jest też restauracja. Sam na pewno jeszcze kiedyś tam wrócę.

wilkBudakeszi

inne zwierzęta: wilki (zdjęcie Chłopaka)

vadaspark Budakeszi

inne zwierzęta: daniel (zdjęcie Chłopaka)

vadaspark Budakeszi

inne zwierzęta: rodzina dzicza (zdjęcie Chłopaka)

vadaspark Budakeszi

inne zwierzęta: macierzyństwo a la mangalica

vadaspark Budakeszi

inne zwierzęta: orzeł z bliska, brzydal nieco

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s