Dozwolone od lat czterdziestu

Najmłodszy uczestnik koncertu zespołu Puszi (pol. Buziak, Buzi), na którym byłem niedawno nie miał mniej niż czterdzieści lat. Nie dlatego jednak jak to błędnie sugerowałem w tytule wpisu (nie mogłem się oprzeć taniemu chwytowi reklamowemu), że młodszych nie wpuszczano ale dlatego, że Puszi to kapela pokoleniowa, dodajmy przy tym, że chodzi o poprzednie pokolenie.

Organizacyjnie poprzednikiem Puszi był zespół Csókolom (Całuję rączki) z kultową wokalistką i tekściarką Zsuszą Ujj. Zespół do dziś grywa choć okres swej największej świetności miał w latach 80-tych. Grając bez Zsuzsi– pozostała część składu bez zmian – zespół występuje pod nazwą Puszi.

Muzyka Puszi jest ostrzejsza niż w przypadku Csókolom, który jest klasycznym przykładem łagodnej węgierskiej rockowej alternatywy lat 80-tych. Puszi bardziej nawiązuje do punka, na grudniowym koncercie, na którym byłem, lider grupy Spenót (Szpinak) wystąpił w gustownym irokezie. Tak tak, punk to już muzyka nostalgiczna czterdziestolatków, choć do pogo nie doszło.

Puszi występuje regularnie ale jest to kapela półamatorska. Świetnie brzmi na koncertach i przynajmniej w Budapeszcie dochował się może nie masowej ale liczącej się publiczności.

Puszi jest ważnym przedstawicielem kultury miejskiej. Lider Puszi Spenót (w ciwilu Zoltán Tóth) nie tylko występował wcześniej w innych grupach (Európa Kiadó, Ági és Fiúk) ale również założył w 1993 roku firmę kurierów rowerowych Hajtás Pajtás, kultową, bo organizuje ona od lat bardzo popularne w Budapeszcie masy krytyczne (pisałem o tym tu, tu, tu, tu i tu). Inne postacie z kręgu Hajtás Pajtás (Sinya, Kükü) to nieformalni przywódcy ruchu rowerzystów.

Zespół potrafi się wypowiedzieć politycznie. Na youtubie znalazłem klipa z ich koncertu „Free Puszi Riot, Geréb Ágnes”, na którym wystąpili w charakterystycznych kominiarkach rosyjskich pankówek.

Puszi ostatnio widziałem w przedstawieniu alternatywnego teatru TÁP na podstawie sztuki Aleksandra Ostrowskiego pt. Intratna posada. Spektakl jest o korupcji, zaczyna się wideo, na którym facet opowiada jak doprowadził do zaaresztowania polityków z szóstej dzielnicy za korupcję. Chciał nabyć nieruchomość, za którą miał dać łapówkę. Zrobił to współpracując z policją, która dzięki temu zdobyła dowody. Opowieść w sumie humorystyczna bo policja zachowała się w sposób bardzo nieporadny, dzięki czemu cała akcja o mało co nie rozsypała się. W sztuce jest zresztą więcej nawiązań do obecnej sytuacji, co publiczność nagradza wybuchami śmiechu. Na samym końcu spektaklu kiedy już skorumpowany urzędnik umiera na atak serca a młody niepokorny, który w końcu złamał się i gotów jest włączyć się w korupcję, już kompletnie nie wie czego się trzymać pojawia się nagle grupa ubrana w czarne kamizelki i czapki, która wykrzykuje hasło Gwardii Węgierskiej „Adjon Isten!” („Daj Boże!” – odpowiedź „Lepszą przyszłość”) przypominając, że choć spektakl jest komedią to sama korupcja to już nic śmiesznego a może mieć poważne konsekwencje.

Rozgadałem się ale gdzie tu Puszi. Zespół gra co jakiś czas jeden ze swoich kawałków. Nic nowego, to co zawsze. Śpiewają aktorzy biorący udział w przedstawieniu. Czuje się, że Puszi wstawiono, by spektakl był atrakcyjniejszy. My zresztą też przyszliśmy ze względu na zespół, o TÁP-ie przedtem nie słyszeliśmy.

Na koniec mały smaczek z muzyki Puszi. W ich kawałku Álmomban w 42 sekundzie pojawia się – no właśnie, co? Dla ułatwienia dodam, że to samo co w Czarnych kowbojach Lao Che w 36 sekundzie. Pewne nawiązanie do motoroweru z numeru LGT pt. Gyere ki a hegyoldalra (59 sekunda)? Kto wie!

Vote your favorite IX13 blog

Jedna myśl na temat “Dozwolone od lat czterdziestu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s