Oberża medialna

Ma Ameryka swój The Onion, są w Polsce ASZdziennik oraz Faktoid, więc i Węgry nie są gorsze i mają portal Hírcsarda czyli jak to liberalnie przetłumaczyłem, Oberżę medialną.

Hírcsárda strukturą parodiuje portale internetowe. Mamy więc sport z działami Piłka nożna i Nie-piłka nożna, jest bulwar podzielony na celebrytów, cipy i krew a także politykę z działami wewnątrz granic, za granicą, na granicy oraz opinie, itd.

Humor Hírcsárdy jest kontekstualny i wymaga rozeznania w tutejszych politycznych aktualnościach. Jak to zwykle bywa, jest on pewnie mniej zabawny dla ludzi spoza Węgier ale kierowany pragnieniem przybliżenia Węgier moim czytelnikom podjąłem ryzyko i przetłumaczyłem cztery materiały z portalu. Czy rozumiecie wszystkie nawiązania? Piszcie w komentarzach!

  • Jaki język obcy chciała wprowadzić Rózsa Hoffmann do oświaty i dlaczego?
  • Skąd się wziął azerski na liście?
  • Z czego słynna jest firma Közgép?
  • Jak długo trwa przymierzanie się do negocjacji przez MFW i rząd węgierski?

Może tyle wystarczy. Miłej lektury!

Wokół Węgier powstanie obwodnica

obwodnica_Wegier

Projekt Unii Europejskiej ma być oddany w 2015 roku a ponieważ nie budują go Węgrzy można się spodziewać dotrzymania terminu.

W celu przyspieszenia ruchu towarowego na linii Záhony-Hegyeshalom oraz zmniejszenie jego ryzykowności wokół Węgier powstanie obwodnica o nazwie M00, postanowiła wczoraj Komisja Europejska.

Za decyzją przemawia szereg czynników. Po pierwsze, zła jakość dróg, dziury oraz tirówki znacznie spowalniają ruch tranzytowy. Poza tym dojechawszy do stolicy TIRy mogą wybierać pomiędzy korkami w Budapeszcie a korkami na obwodnicy M0. Najmocniejszy jednak jest argument ryzyka finansowego: po wjeździe do kraju kierowcy TIRów wymieniają pieniądzy na forinty by móc tankować, lecz zanim do tego dojdzie kto wie jaki akurat będzie kurs tej waluty.

Utrudnieniem dla Węgrów będzie to, że na obwodnicę nie będzie wjazdu z Węgier, dlatego ci, co będą chcieli szybko i bezpiecznie opuścić kraj będą zmuszeni korzystać z tanich linii lotniczych.

Rózsa Hoffmann: Banderas może być wzorcem dla dzieci

Hofman_Banderas

„Cała Ameryka Południowa jest łacińska, nie możemy zostać za nią w tyle” – uzasadniła sekretarz stanu ds oświaty dlaczego w ośmioletnich gimnazjach będzie prowadzona nauka łaciny a nie angielskiego.

„Antonio Bandera oraz Jennifer Lopez mogą być wzorcami do naśladowania zwłaszcza dla dzieci żyjących w trudnych warunkach. To wzmacnia jedność narodu, dlatego jesteśmy, dlatego pracujemy” – streściła Rózsa Hoffmann plany wprowadzenia nauki łaciny. Według sekretarz stanu w ten sposób ministerstwo idzie w ślady instytutu Nézőpont Zrt. przemianowanego na Bonum Semen, nazwa Centrum Zarządzania Instytucjami Klebelsberg zostanie zmieniona na Hilares Feces.

W dalszej części uzasadnienia Hoffmann dodała: jeśli uczniowie nauczą się łaciny nauka takich faktycznie użytecznych języków jak starożytna greka, azerski czy też esperanto będzie dla nich igraszką. „Jak to Sándor Petöfi mówił o przynależności narodowej: discere Anglorum, rusicorum!” – zacytowała i wszyscy się uspokoili, że czesne nie będzie jednak wprowadzone.

Następnie sekretarz stanu zaprzeczyła plotkom jakoby wprowadzenie łaciny do szkół było konieczne dlatego, że Közgép nabył po cenie 300 nauczycieli tego języka.

Orbán: „Już dwa miesiące siedzę przy stole”

Premier oświadczył, że niedługo już dwa miesiące miną jak siedzi przy stole i czeka na MFW. Dotąd wysiedział już kilka poduszek i coraz mniej śpi.

„Zwracam się do MFW, niech spróbują przez dwa miesiące spać opierając się na stole, w dodatku w garniturze” – poskarżył się Viktor Orbán. Na szczęście pomocą premierowi służy ochrona, która dba o jego wyżywienie, odwiedza go też codziennie rodzina. „Do toalety dlatego jestem w stanie wyskoczyć kiedy poproszę Pétera (Szíjjártó – red.), żeby uważał przy drzwiach, a nuż się pojawi Christine Lagarde z orszakiem, niech krzyknie jak ich zobaczy” – dodał.

Nad Viktorem Orbánem czuwa grupa lekarzy, zdaniem których nie ma powodu do obaw, bo ze względu na swoją piłkarską przeszłość premier świetnie siedzi. „Jednak ten EMF mógłby już się pojawić” – powiedział jeden z członków grupy, mentalnie wciąż w latach 90-tych.

Oczekuje się, że oczekiwanie zakończy się rekordem: komisja Guinessa już sprawdza czy jakiś wcześniej premier siedział  już tyle na jednym miejscu.

Węgry na końcu listy liderów list

Przywykliśmy już do tego, że Węgry są albo liderem listy albo też zajmują na niej ostatnie miejsce. Obecnie obie te rzeczy zdarzyły się jednocześnie.

W Niemczech zestawiono listę na temat krajów, które pojawiają się na listach. Głównym kryterium była kwestia ile razy dany kraj był liderem na liście.

Na tej liście Węgry zajęły ostatnie miejsce, ale we Włoszech ma powstać lista, na której figurują kraje zajmujące końcowe miejsca list: na tej liście możemy zostać liderem, jeśli tylko nie wyprzedzi nas Szwajcaria. Ten alpejski kraj bowiem prowadzi na tylu listach, że lista krajów z końca listy może być ostatnią, na której również obejmie prowadzenie, tym odbierając Węgrom miejscem pierwsze miejsce na liście krajów zajmujące ostatnie miejsce na listach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s