co Węgrzy polewają farbą

Pomniki i tablice pamiątkowe. Oto przykład, jaki zauważyłem niedawno przejeżdzając małym Körútem koło wielkiej hali targowej: tablica upamiętaniająca Istvána Horthyego, syna regenta Miklósa Horthyego.

tablica_Horthyego_1

tablica_Horthyego_2

W Indexie znalazłem informację [HU], że tablicę oblano farbą w lutym zeszłego roku. Jak widać oczyszczenie nie udało się bardzo staranne.

Nie jest oczywiste kto to zrobił i dlaczego bo młodszy Horthy poza tym, że został mianowany zastępcą/następcą regenta poglądy miał pro-anglosaskie, więc o bycie nazistą go specjalnie oskarżać nie można. Ponadto zginął w wypadku lotniczym na froncie (to właśnie upamiętania tablica), więc nie był dekownikiem, można powiedzieć, że spełniał swój obywatelski obowiązek. Tym niemniej był częścią przedwojennego systemu, pewnie dlatego mu się dostało.

Takich wątpliwości nie ma w przypadku jego ojca, którego pomnik oblano, również czerwoną farbą, zaraz po odsłonięciu w miejscowości Kereki w maju tego roku. Drewnianą rzeźbę regenta naturalnych rozmiarów, o której Index pisze, że „nie da się jej traktować jako dzieła sztuki czy też pomnika” [HU] (czemu – zobacz poniżej) farbą oblał budapeszteński adwokat i happener polityczny Péter Dániel, co zapowiedział zresztą z góry na facebooku. Dániela ukarano grzywną 100,000 forintów (niecałe 1500 złotych).

Horthy

zdjęcie: György Varga/MTI

Niedawno farbą, tym razem żółtą, oblano nowoodsłonięty pomnik Atatürka. Wcześniej w dziób Turula na pomniku w dwunastej dzielnicy brytyjska artystka Liane Lang włożyła sztuczną ludzką rękę (zdjęcie tu), na co ktoś – chyba już nie artysta – odpowiedział umieszczeniem świnskich nóg na pomniku żydów pomordowanych na brzegu Dunaju (zdjęcia nie znalazłem). I tak dalej, i tak dalej.

Niekiedy zresztą taka symboliczna agresja sięga dalej: do dzisiaj nie odnaleziono czaski Kádára ukradzionej z jego grobu parę lat temu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s