rabuś banków Viszkis

Parę dni temu po dwunastu latach wyszedł z więzienia słynny rabuś banków Viszkis (wym. Wiskisz) czyli Attla Ambrus. Zasłynął serią 29 napadów na banki, w trakcie których zrabował 200 milionów forintów. Rabował przez siedem lat a gdy go w końcu schwytano uciekł z aresztu i obrabował jeszcze 3 banki przed ostatecznym zatrzymaniem. Do jego legendy należało, że przed każdym napadem wypijał małą whisky w pobliskiej knajpce.

To, że latami był nie do schwytania a potem jego ucieczka z aresztu przysporzyło mu wielu kibiców. Stał się bohaterem ludowym, zadziornym, „naszym chłopakiem”, który rabuje bogatych. To, że pochodził z Seklerszczyzny (część Siedmiogrodu) wzmacniało ten image twardego górala. Powstały o nim książki i piosenki.

Jak jednak przypomina Index Robin Hoodem to on nie był. Pieniądze przepuszczał na kobiety, podróże i rozrywki a w trakcie napadów nie stronił od przemocy, w tym i wobec kobiet. 

Mnie ten jego ludowy kult zaintrygował. Bo poniekąd wypełnia on kryteria tego o co tak wielu ludzi oskarża Cyganów mówiąc o przestępczości cygańskiej. Mamy więc przestępcę, który jest popularny, bo jest „nasz” i rabuje „ich”, cieszymy się, że kolejny raz okiwał policję, a w dodatku przejawia cechy (zadziorność, twardość) otaczanych kultem twardych górali seklerskich.

Rzecz jasna nie wszyscy poddali się urokowi Viszkisa ale warto pomiętać o tej niemałej grupie, dla których został on bohaterem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s