jak można stracić na obniżce podatków

Pisałem niedawno na temat obniżki podatków tak więc dla porządku powinienem dodać, że okazało się, że straciła na niej jakaś jedna czwarta podatników. Wyjaśnia to szczegółowo świetny post na blogu Piroslap (HU). Poniżej streszczenie.

Warto zacząć od stwierdzenia, że wprowadzenie jednej szesnastoprocentowej stawki podatku łączyło się z szeregiem innych zmian w systemie podatkowym, między innymi opodatkowaniem płacy minimalnej. W efekcie według kalkulacji podanej na blogu (tabelka, kolumna najbardziej na prawo pokazuje procentową zmianę dochodów w wyniku reformy) osoby zarabiające poniżej średniej krajowej (218 900 forintów) tracą na zmianach. W dodatku zwiększenie składki zdrowotnej powiększa ten niekorzystny efekt.

Blog analizuje wpływ ulgi podatkowej dla posiadaczy dzieci dochodząc do liczby jednej czwartej z około 4.5 miliona podatników, którzy w sumie na zmianach tracą, są to najniżej zarabiający (zyskują natomiast osoby o wyższych zarobkach).

Podwyżka płac rzędu 4-6% tę stratę niweluje, dlatego rząd, który oficjalnie jest zaskoczony jest istnieniem ludzi, którzy tracą na reformie, obiecał podwyżkę tego rzędu pracownikom budżetówki. Firmy prywatne próbuje natomiast na różne sposoby zmusić by takie podwyżki dały nasyłając na nie, między innymi, komisje kontrolne, co zdaniem krytyków w efekcie jest próbą nałożenia na nie dodatkowego podatku. 

Nie wiem ile osób na reformie zyska a dla ilu jest ona finansowo neutralna – nawet jeśli nie tracą oni ani nie zyskują wyłącznie dlatego, że dostali od pracodawcy podwyżkę. Jeśli więcej ludzi jednak źle na niej wychodzi niż dobrze to może należy mówić o podwyżce a nie o obniżce podatków mimo wprowadzenia jednolitego, niższego klucza opodatkowania.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s