zostaję w OFE

Jest nas 102 458, tylu ludzi zdecydowało się pozostać w OFE. To zdecydowana mniejszość, 3.2% wszystkich dotychczasowych członków kas. Wczoraj upływał termin decyzji a ponieważ czasu na decyję było bardzo mało – wszystkiego trochę ponad miesiąc – bardzo dużo ludzi przyszło złożyć stosowną deklarację właśnie wczoraj. Mimo, że otwartych było dwadzieścia okienek i obsługiwano bardzo szybko, rano powstała kolejka wylewająca się przed budynek tutejszego ZUSu.

OFE

Na czym polegała decyzja? Na wyborze spośród dwóch niewiadomych. Pierwsza opcja, nie wymagająca niczego, to powrót na łono państwa, które przy okazji przejmuje oszczędności z OFE. Odsetki można sobie odebrać. Emerytura będzie tylko państwowa.

Druga opcja, wymagająca już pewnej determinacji, to pozostanie w kasie. Oszczędności pozostają ale od tej chwili państwo przestaje naliczać wysługę lat kwalifikującą do emerytury państwowej. Jeśli ktoś dotąd nie przepracował co najmniej 15 lat to na starość od państwa nie dostanie nic.

Nie chodzi w tym o to, że odkładanie w OFE daje prywatną emeryturę a w tutejszym ZUSie państwową. Składkę do ZUSu będą ściągać także od członków OFE z tym że nie dostaną za to niczego. Nazywać się to będzie w ich przypadku „wpłatą na fundusz emerytalny”.

Ze wszystkich wyliczeć na podstawie obecnego ustawodastwa jednoznacznie wynika, że bardziej się opłaca (albo, powiedzmy raczej, mniej się traci) przechodząc na państwowe. Czemu więc tylu ludzi, i to w większości młodych jak widziałem w kolejce, zdecydowało się na pozostanie w OFE? Ma to parę przyczyn.

Po pierwsze liczą za zmianę ustawodawstwa. Nie do utrzymania jest, moim zdaniem też, ściąganie z nas składek, za które nie nabędziemy żadnych uprawnień. To niekonstytucyjne (trybunał konstytucyjny zajmuje się sprawą).

Dalej, emerytury państwowe będą gwałtownie maleć. Przede wszystkim z powodów demograficznych. Fidesz zresztą już zapowiada, że będą wypłacane takie emerytury na jakie pozwoli ilość pieniędzy ze składek, co jest racjonalne. W tej chwili do tutejszego ZUSu dopłaca budżet. Emerytury z OFE w takim stopniu nie powinny zmaleć.

Wielu ludzi uważa, że wolą wziać swoją przyszłość w swoje ręce zamiast zdawać się na państwo. To chyba głównie tłumaczy liczny obecność młodych ludzi we wczorajszej kolejce.

W końcu pojawia się zwykła zadziorność. Państwo chce nas wycykać? A takiego, w takim razie ja zostaję w OFE.

W rezultacie tego wszystkiego, częściowo w sposób wymuszony, pojawiła się w kraju grupa, która woli liczyć na własne siły niż na państwo. To potencjalny fundament partii gospodarczo liberalnej jeśliby taka partia miała się pojawić.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s