cała prawda o Węgrzech w statystykach wikipedii

Na wspomnianej konferencji z okazji dziesięciolecia wikipedii Tamás Vicsek w ramach swojej prezentacji pokazał slajd na temat ilości zapytań na tematy związane z Węgrami w anglojęzycznej wikipedii. Czy faktycznie świat widzi Węgry jako ojczyznę wielkich naukowców i artystów, źródło wynalazków, miejsce skąd pochodzi znakomite wino oraz gdzie mieszczą się słynne łaźnie? Zobaczmy sami, slajd przetłumaczyłem na polski.

wikipediaHU1

Dla niewtajemniczonych wyjaśnię, że Staller Ilona to inaczej Ciciollina a Csontváry to melancholijny malarz węgierski z przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku. Nazwiska w czerwonych ramkach to pseudonimy artystyczne aktorek porno pochodzenia węgierskiego.

Profesor Vicsek wyjaśnił mi, że slajdy są dziełem Andrása Vicska (syna?), który zajmuje się badaniami sieciowymi. A. Vicsek przysłał mi potem swoją prezentację na temat wikipedii, skąd pochodzi ten slajd. Znalazłem tam jeszcze jeden interesujący slajd grupujący najpopularniejsze hasła o tematyce węgierskiej. Jak widać dominuje historia.

wikipediaHU2

Tego też można się dowiedzieć na temat Węgier, a raczej obrazu tego kraju w świecie, z wikipedii.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s