kiełbasa moszczowa

Czytając niedawno klasyczną książeczkę Frigyesa Karinthy’ego pt. Tanár úr, kérem! (Proszę pana! Panie profesorze … – swoją drogą trzeba by coś zrobić z polskim artykułem na temat tego pisarza w wikipedii, muszę się chyba tym zająć) natknąłem się na fragment, w którym bohater kupuje sobie w sklepie parę smakołyków a wśród nich i mustkolbász czyli, w przekładzie, kiełbasę moszczową.

Zaintrygowała mnie rzecz bo o takiej kiełbasie nie słyszałem. W internecie znalazłem informację o ten temat, sprawa wygląda raczej smakowicie.

Kiełbasę moszczową nie robi się z mięsa ale, no właśnie, z moszczu. Proces jej wykonania jest następujący. Kilogram mąki należy wymieszać z zagotowanym słodkim moszczem tak by powstała rzadka, płynna masa. Dwa litry moszczu z dodanym cukrem (25 dkg), goździkami i cynamonem należy wstawić na ogień. W międzyczasie należy dodać rozpuszczoną w moszczu mąkę a kiedy wszystko dobrze zawrze należy dodać 12 dkg krochmalu.

Kiedy masa zgęstnieje należy zanurzyć w niej przygotowaną wcześniej nitkę z nanizanymi na nią orzechami lub migdałami. Wyjąwszy nitkę należy poczekać aż masa na niej zastygnie. Proces powtarzać aż masa na nitce nabierze grubości kiełbasy. Wówczas produkt należy wysuszyć w ciepłym miejscu aż całkiem stwardnieje. Podawać pokrojoną na plasterki.

Choć o kiełbasie moszczowej nigdy na Węgrzech nie słyszałem to jednak ją znam. Widywałem ją na Kaukazie, czasem w Azji Środkowej, i jest pyszna. W wikipedii znalazłem informację, że popularna jest też w Turcji i Grecji pod nazwami czurczela, cevizli sucuk czy też sucuki.

220pxChurchkhela

przygotowanie czurczeli, źródło: wikipedia

Nie wiedziałem, że była kiedyś częścią kuchni węgierskiej.
To kolejna zapomniana rzecz, na którą się napotykam. Kiedyś na tyle popularna by być stałym towarem w peszteńskich sklepach, obecnie w zasadzie nieznana.

Dużo straciła kuchnia węgierska, sprymitywiała w porównaniu z sytuacją sprzed stu lat. Ta bogata przeszłość jednak umożliwi kiedyś, niedługo mam nadzieję, jej wspaniały renesans.

***

PS Rozbudowałem artykuł na temat Karinthiego w polskiej wikipedii. Jakby ktoś miał chwilkę to niech rzuci okiem i poprawi styl gdzie trzeba, jest to głównie tłumaczenie z węgierskiego więc może nie wyszło całkiem gładko. Dzięki!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s