car szampanów

Węgrzy nie bardzo lubią wszystkiego co rosyjskie. Upraszczając można by powiedzieć, że dla Węgrów kraje na wschód od nich mogłyby spokojnie nie istnieć jeśliby tylko istniała jakaś rurka z gazem doprowadzająca tutaj ten cenny surowiec. Ale jest jeden wyjątek, co uświadomiłem sobie niedawno: Советское игристое czyli Sowietskoye igristoje, w węgierskiej pisowni Szovjetszkoje igrisztoje.

Ten szampan jest do dziś tutaj bardzo popularny. Na tyle, że jakiś tutejszy przedsiębiorca produkuje dziś napój pod tą nazwą „ściśle przestrzegając wymogów orginalnej receptury”. Ma na to podobno licencję, już sobie wyobrażam jak na początku lat dziewięćdziesiątych dobijają targu nad wódką, za plik baksów w tej sprawie węgierski przedsiębiorca z nomenklaturowcem z rosyjskiej fabryki. Poza napisem tytułowym cała reszta informacji na etykietce jest po węgiersku.

Szampan jest absurdalnie tani – dziś widziałem go w sklepie za 469 forintów, czyli 6,67 złotych. Oczywistym jest, że w butelce jest tanie wino nasycone dwutlenkiem węgla a nie prawdziwy szampan.

SI

Węgierskoje igristoje, źródło: Tassi

A samego szampana reklamują ostatnio, z okazji Sylwestra, na billboardach. A pezsgők cárja czyli Car szampanów głosi napis.

Przypadkowo wyszedł mi wpis okolicznościowy. Dosiego Nowego Roku oraz BUÉK zatem wszystkim!

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s