smutna demonstracja

Znów smutna demonstracja, tym razem z okazji zabicia Jenő Kóki, Cygana mieszkającego w Tiszalök. Scenariusz podobny jak w przypadkach Tatárszetngyörgy a wcześniej Nagycsécs, ofiary pochodzenia romskiego i mieszkające na skraju wsi zastrzelono z bliskiej odległości gdy wyszły z domu czy też wybiegli z niego po jego podpaleniu.

Demonstrację zorganizował nowopowstały Ruch Godności dla Wszystkich (Méltóságot Mindenkinek Mozgalom) zrzeszający zarówno Romów jak i nie-Romów. Wzięło w niej udział jakieś trzysta osób. Miejsce miała przed siedzibą policji, którą widać na w tle na poniższym zdjęciu.

Podczas jej przekazano policji petycję domagającej się zwiększenia wysiłku w celu znalezienia sprawców tych zbrodni a także regularnego informowania o postępach śledztwa. Policja ogłosiła później, że do sprawy kieruje trzydzieści dodatkowych osób) w sumie zajmuje się już nią stu śledczych) a także, że  co tydzień organizować będzie konferencję prasową na ten temat.

Z przemówień zapadło mi w pamięć co powiedział János Zolnay, jeden z założycieli ruchu. Przypomniał on fotografię z końcowego etapu wojny przedstawiającą Żydów prowadzonych na śmierć przez strzałokrzyżowców. Idą körútem a ludzie odwracają wzrok, nie patrzą, nie chcą widzieć. My nie możemy być jak oni, powiedział.

János Zolnay

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s