wyśmiać strajk

Okres przed świętami upłynął nam pod znakiem strajków. Stanęły koleje, lotnisko, do strajku szykował się też nasz BKV, czyli zakłady komunikacyjne. Ponieważ mieszkając w śródmieściu poruszam się głównie na piechotę i rowerem, nigdzie nie wybierałem się polecieć ani też pociągiem jechać, strajk mnie niemalże nie obchodził. Niemalże, bo nie mogłem pojechać filtrować naszego wina, do czego niezbędny był teść, który niestety jest uzależniony od pociągów. Musieliśmy więc wyczekać aż do świąt kiedy kolejarski związek zawodowy VDSZSZ strajk zawiesił, teoretycznie mogą go w każdej chwili na nowo rozpocząć (wino zresztą jest już przefiltrowane, zapowiada się nieźle).

Strajk kolejarski nie jest tutaj specjalnie popularny. Bo faktycznie, podczas gdy idea strajku zakłada, że robotnicy nie pracując powodują straty tłustemu kapitaliście i zmuszając go do podzielenia się częścią jego bajecznych zysków, tutaj jednak kolejarze swoim strajkiem uderzają przede wszystkich w podróżnych, zwykle najuboższą część społeczeństwa, sam właściciel kolei natomiast, państwo, strajk odczuwa mniej dotkliwie. Co więcej, nie pracując kolejarze w zasadzie zmniejszą deficyt kolei a więc pośrednio i subwencję budżetową, patrząc więc z czysto budżetowej perspektywy strajk jest dla państwa dochodowy.

Ileż więc radości sprawili nam wszystkim hackerzy włamujący się na stronę internetową VDSZSZ i zamieszczający tam fałszywy komunikat o końcu strajku. Cóż za humor! Zresztą przeczytajcie sobie sami, po węgiersku:

A VDSZSZ december 22-én 8 órakor határozott időre befejezi a sztrájkot és soha többé nem kezdi újra.

Befejezzük, mert rájöttünk, hogy önző módon egy egész ország életét nehezítettük meg, csak azért, hogy több pénzünk legyen, pedig mi is röhögünk rajta, hogy a jegyvizsgálók ugyanannyit keresnek, mint a tanárok, pedig nem is fürdenek.

Szeretnénk elnézést kérni azért, mert tahóságunkkal annyi kellemetlenséget okoztunk az utasoknak, megígérjük, hogy mostantól udvariasak leszünk az utasokkal, akikből élünk.

Búbánatunk jeléül ezennel az összes vasutas felajánlja, hogy fejenként 150 ezer forinttal járul hozzá a MÁV veszteségeinek csökkentéséhez, ezen felül Gaskó István még befizet 15 millió forintot az államkasszába. Továbbá Gaskó István vezeklésül munkát vállal egy ugandai szénbányában, és hátralevő életében csak tömegközlekedéssel fog utazni.

Természetesen tisztában vagyunk vele, hogy mindez csak töredék részben fedezi azt a sok bosszúságot, amit az elmúlt években okoztunk Önöknek, ezért nyugodtan utálhatnak minket továbbra is.

Még egyszer elnézést, ne haragudjanak.

VDSZSZ vezetőség

i po polsku:

VDSZSZ zawiesza strajk na określony okres od godziny 8 rano 22 grudnia i nigdy już go więcej nie podejmie.

Strajk kończymy, bo zrozumieliśmy, że z egoistycznych pobudek utrudniliśmy życie całemu krajowi tylko dlatego, że dostać więcej pieniędzy a przecież i my się zaśmiewamy do rozpuku nad tym, że konduktorzy mimo, że się nie myją, zarabiają tyle co nauczyciele.

Chcielibyśmy przeprosić za to, że przez swoje buractwo spowodowaliśmy tyle nieprzyjemności podróżnym, obiecujemy, że od teraz będziemy w stosunku do nich uprzejmi, z nich przecież żyjemy.

Na znak skruchy wszyscy kolejarze zobowiązują się do wpłacenia po 150 tysięcy forintów na konto MÁVu w celu zmniejszenia strat firmy, ponadto István Gaskó wpłaci 15 milionów do budżetu państwa. Dodatkowo István Gaskó w ramach pokuty podejmie pracę w kopalni węgla w Ugandzie i do końca życia podróżować będzie wyłącznie korzystając ze środków komunikacji masowej.

Oczywiście, jesteśmy w pełni świadomi, że to wszystko zaledwie w niewielkiej części kompensuje irytację, jaką u Państwa latami wywoływaliśmy, dlatego mogą nas Państwo spokojnie dalej nienawidzić.

Jeszcze raz przepraszamy,

Kierownictwo VDSZSZ
***

Nie pisałem przez dłuższy czas z paru powodów. Po pierwszy, w trakcie przerwy świątecznej byłem bardziej zajęty niż zwykle. Po drugie, byłem okropnie zmęczony. Po trzecie, wziąłem się na czytanie Jenő Rejtő. I niedługo o nim napiszę. 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s