liberator

Dziś mamy niezły chaos w mieście. Duża część dziewiątej dzielnicy jest zamknięta bo znaleziono dwutonową bombę z drugiej wojny światowej. Ludzie (16,000 zameldowanych mieszkańców) żyjący w promieniu kilometra mają opuścić domy, nie działają urzędy, komunikacja, dotyczy to pięciu linii tramwajowych, ośmiu linii autobusowych, dwóch linii kolejki dojazdowej, jest ograniczona. Przynajmniej częściowo zamknięte są dwa mosty. Mapa (ściągnięta z Indexu) ilustruje skalę  problemów.

lokalizacja bomby z drugiej wojny światowej znalezionej w Budapeszcie 28 lipca 2008

Bomba, według wstępnych ocen fachowców, jest amerykańska. Budapeszt, tak w ogóle, to w czasie drugiej wojny bombardowali Amerykanie, Brytyjczycy i Sowieci. Amerykanie robili to głównie przy pomocy Liberatorów B24 ale także i Latających Fortec B17 15 Armii Powietrznej operującej z lotnisk w południowych Włoszech.

Zastanawiam się, czy to były te same Liberatory, które zrzucały pomoc powstańcom warszawskim. Chodzi mi ten Liberator po głowie, bo Chłopak dostał od Ryśka model samolotu do sklejania sprzedawany w sklepie muzeum powstania i jest nim zafascynowany. Pomoc tu, bomby tam. Złożona ta historia, będzie się musiał z nią ten nasz polski/węgierski Chłopak jeszcze lepiej zapoznać i pogodzić.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s