nowy kościół Makovecza?

Pisałem przedwczoraj o katedrze Sameba. Rozmawiałem o niej potem z pewnym węgierskim znajomym. Na Węgrzech takiego kościoła nie ma, rzuciłem. Póki co nie, odpowiedział, ale Imre Makovecz projektuje coś takiego na plac Vilmosa Ápora.

Zainteresowało mnie to. Niczego się nie dowiedziałem z googla, ale trafiłem na adres strony Makovecza. Tu potrzebna jest mała dygresja. Makovecz to chyba najbardziej znany współcześnie żyjący architekt węgierski. Jest przedstawicielem architektury organicznej, jego charakterystyczne budynki są rozpoznawalne nawet dla laików. Dużo jest tam obłych płaszczyzn, nieobrobionych pni drzewa i wogóle drewna. Te owalności, pojawiające się tu i tam skrzydła, ożebrowania przywodzą na myśl jakieś gigantyczne owady, żuki, wnętrza szkieletów, ale pewnie wypaczam intencje Makovecza.

Politycznie jest on zdecydowanie na prawo, często wypowiada sięw różnych sprawach. Kościół zaprojektowany przez niego (niedawno Index napisał o planach totalnej przebudowy wzgórza Gellérta jego autorstwa) mógłby więc jak najbardziej wpasować się w jakąś prawicową ofensywę.

Zebrałem się i napisałem w pytaniem o kościół (dzień dobry, słyszałem o kościele ale nie mogę niczego znaleźć, piszę bloga po polsku, dziękuję) na kontakty podane na stronie architekta. Ku mojemu pewnemu zdziwieniu odpowiedź zawierająca poniższe szkice przyszła dość szybko.

Okazało się, że szykuje się raczej coś w stylu Gaudiego niż państwotwórczego monumentalizmu. Kościół ma być spory ale nie przytłaczający, nieco przy tym gotycki w nastroju. Moim zdaniem ubogaciłby nasze miasto czyli miła niespodzianka. A Wy co sądzicie?

PS Ten blog jest w Creative Commons ale te zdjęcia już nie. Jeśli je ktoś chciałby wykorzystać niech pisze do Makovecza, adres na jego stronie

projekt kościoła na Vilmos Ápor tér, Budapeszt Imre Makovecza

wizja artystyczna

projekt kościoła na Vilmos Ápor tér, Budapeszt Imre Makovecza

fasada przednia

projekt kościoła na Vilmos Ápor tér, Budapeszt Imre Makovecza

widok z boku

projekt kościoła na Vilmos Ápor tér, Budapeszt Imre Makovecza

przekrój

projekt kościoła na Vilmos Ápor tér, Budapeszt Imre Makovecza

przekrój poprzeczny

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s