Austeria

Otworzono u nas nową księgarnię. Dosłownie "księgarnię": to słowo można znaleźć na szyldzie.

Księgarnia, o nazwie Austeria, jest poniekąd oddziałem wydawnictwa i podobnej księgarni specjalizujących się w tematyce żydowskiej z krakowskiego Kazimierza. Umieszczono ją, jak najbardziej logicznie, w sercu mojej siódmej dzielnicy na ulicy Nagydiófa 30-32 (tel. 788 5292).

Księgania już działa choć oficjalne otwarcie dopiero w ten wtorek 20 listopada, gdzie między 3 a 6 popołudniu "Maersto Leopold Kozłowski podpisywał będzie książkę Najpiękniejsze pieśni i piosenki żydowskie oraz płytę Ostatni Klezmer Galicji." O siódmej ma się odbyć wernisaż wystawy "750 lat gminy żydowskiej w Krakowie – projekty znaczków pocztowych studentów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych”.

W księgarni kupić można książki o tematyce żydowskiej, sporo w nich wydanych w Polsce, płyty z muzyką żydowską, przewodniki, kalendarze, itp. a także książki naukowe po angielsku. W kawałku starej klatki schodowej jest miejsce na wystawy. Całość ładnie urządzona, estetyka polska udanie przeniesiona tutaj.

Sytuacja nieco przewrotna. Polacy, przychodząc z kraju gdzie w zasadzie nie ma Żydów, tworzą księgarnię o profilu żydowskim w miejscu gdzie Żydzi są i gdzie istnieje kultura żydowska. Przy czym takiej księgani dotąd tu nie było. taki mały dowód na przewagę polskiej przedsiębiorczości nad węgierską.

Ponadto pojawia się tu kultura żydowska jako polski eksport. Miło widzieć taki filosemityzm, takie budowanie więzi polsko-żydowskich w praktyce.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s