odbudowany pomnik Stalina

Pisze Peyotle na swoim blogu o parku pomników w Budapeszcie. Niesamowite miejsce. Węgrzy zebrali tam budapeszteńskie pomniki z epoki socjalizmu w formie parku. Stoją one tam do oglądania a nie do czczenia. Z tego co wiem jest to jedyne miejsce w Europie Wschodniej gdzie pomniki usunięto z ulic a przy tym nie wymazano ich z pamięci. Gdzie indziej albo uległy one zniszczeniu (sam pamiętam usuwanie pomnika Dzierżyńskiego w Warszawie, który, ku powszechnej uciesze, pękł na pół w czasie tej operacji), albo gdzieś przepadły, albo, co gorzej, do dziś dumnie stoją na ulicach i placach, zwłaszcza na terenach byłego Związku Radzieckiego. Do parku zabieram wszystkich znajomych odwiedzających nas w Budapeszcie.

Za stworzenie parku głęboko podziwiam Węgrów. W całym regionie wykazali się tu największą dojrzałością w odniesieniu do swojej historii. Jaka była taka była, nie zmieniamy rzeczy wstecz, zachowujemy je ku pamięci przyszłych pokoleń.

Ostatnio, jak widzę ze zdjęć Peyotle, Węgrzy posunęli się jeszcze dalej: odtworzyli częściowo zniszczony wcześniej pomnik. Mowa jest o pomnika Stalina zwalonym w 1956 roku, z którego zostały tylko buty na cokole. Te właśnie buty, w nieco mniejszym niż orginał rozmiarze, można teraz oglądać w parku. Ciekawe, czy ktoś uzna, że to restauracja socjalizmu.

buty Stalina w parku pomników w Budapeszcie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s