wystawa współczesnej sztuki romskiej na moim blogu

Serdecznie witam na wystawie współczesnej sztuki romskiej na moim blogu! Tej wystawy, co więcej, tych prac nie zobaczycie nigdzie indziej. Powstała ona nieco nietypowo bo na podstawie katalogu Meet Your Neighbours. Contemporary Roma Art from Europe, który wydany w wersji książkowej trafił niedawno w moje ręce (zwykle katalogi robi się do wystaw a nie odwrotnie). Dodam, że jeśli wszystko dobrze pójdzie wystawa, w szerszej wersji niż to, co jest tu na moim blogu, zostanie zorganizowana w realu na Biennale w Wenecji i Nowym Jorku, póki co jednak pozostaje mój blog.

Z przedmowy Timei Junghaus, która jest stworzyła ten katalog a także organizuje wystawy, o których wspomniałem powyżej:

Reprezentacje kulturowe grając ważną role w konstrukcji tożsamości romskiej. Przez wieki Romowie byli ofiarami reprezentacji tworzonych przez nie-Romów. Wraz z pojawianiem się nowego pokolenia romskiej inteligencji jesteśmy świadkami narodzin świadomości romskiej, sytuacji, w której zamożni, dobrze wykształceni, odnoszący sukcesy zawodowe Romowie z dumą przyznają się do swojego pochodzenia zamiast próbować się zasymilować odrzucając przy tym swoje dziedzictwo kulturowe. Ci starannie wykształceni badacze na nowo piszą historię kultury romskiej, reprezentacji Romów i ich sztuki. Jeśli mielibyśmy opierać się na analizie kulturalnej polityki mniejszości Stuarta Halla, moglibyśmy zasugerować, że po to, aby zdekonstruować dominujące reprezentacje kulturowe artyści Romscy muszą walczyć na dwóch frontach. Po pierwsze muszą odwrócić stereotypy przekazywane przez media tworząc obrazy Romów przeczące wyobrażenia dominującej kultury. Po drugie muszą walczyć o dostęp do odbiorców dominującej kultury. W przeciwnym razie nawet rzadkie przykłady prawdziwie autentycznej autoreprezentacji pozostaną ograniczone w odbiorze do wąskich kręgów uniwersyteckich czy też festiwali praw człowieka.

Jeśli kogoś wystawa zainteresowała i chciałby mieć wspomniany katalog sztuki romskiej można o niego poprosić Timeę pisząc do niej pod następujący adres . Miłego zwiedzania!

Damian Le Bas, Wielka Brytania

Ceija Stojka: Komora gazowa, 2004, Austria

Dusan Olah: Śmierć kliniczna, 1997, Słowacja

Gabi Jimenez: Gitanos Canasteros "les guitares", 1999, Francja


János Balázs:Wąż ze starożytnymi zwierzętami, bez daty, Węgry

Jolán Oláh: Dziewczyna cygańska w kapeluszu, bez daty, Węgry

Kiba Lumberg: Litery spadające z nieba, 2004, Finlandia

Márta Bada: Adam i Ewa, 1993, Węgry

Omara (Mara Oláh):Moja córka wychodzi zamąż, 2001, Węgry

Teréz Orsós: Becó, Węgry

Tamás Péli: bez tytułu, bez daty, Węgry

Tamás Szabó: Dotknięcie – Abraham i Izaak, 1987, Węgry

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s