emigracja

Na blogu podglady, ktory czytuję jakiś czas temu pojawił się wpis na temat mentalności emigracyjnej. Cytowanym materiałem ilustracyjnym okazała się być akurat emigracja węgierska żyjąca w Stanach i Kanadzie, co mnie dodatkowo zainteresowało. Pisze autorka:

Byłam zaskoczona, nie wiem mile czy nie, że właściwie ta węgierska emigracja wcale się nie różni od tradycyjnej amerykańskiej Polonii: ta sama esencjalizacja kultury narodowej (jako ludowej); to samo betonowe poczucie, że “ojczyzna” zamarzła w chwili ich emigracji; to samo głębokie przekonanie, że tylko oni – emigranci – stoją na straży czystości kultury, moralności i interesu narodowego; ta sama fundamentalna pewność, że emigranci mają prawo do ingerowania w życie narodu w ojczyźnie – bo wiedzą lepiej, bo mają dystans; ta sama niezdolność zaakceptowania zmian.

Tekst chyba się odnosi do emigrantów politycznych. Ci, którzy wyjechali z powodów zarobkowych czy osobistych (mąż/żona) nie przejawiają aż tak bardzo, sądzę, takich postaw. Tym niemniej ten konserwatyzm pojmowania tego czym jest "stary kraj" jest obecny wśród wszystkich typów emigrantów. 

W tym kontekście zastanawiam się na ile emigranci posiadający obywatelstwo polskie (sam jestem w takiej sytuacji) powinni głosować w polskich wyborach. Tracą przecież kontakt z rzeczywistością krajową, nie płacą tam podatków i w minimalnym stopniu ponoszą skutki swoich wyborczych decyzji. Znam osobę – nie Polkę – która świadomie nie bierze udziału w wyborach w swoim "starym kraju" z tych właśnie powodów. Osobiście głosuję we wszystkich możliwych wyborach bo jest taka możliwość czy mam jednak ku temu moralne prawo?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s