fröccs jabłkowy

Fröccs to niedawny (koniec dziewiętnastego wieku) ale szalenie ważny element kuchni węgierskiej. Jest to prostu białe wino zmieszane z wodą sodową w zależności od proporcji przyjmujące różne, dość humorystyczne nazwy. Takie na przykład dwie części wody na jedną część wina to "długi krok" ("hosszú lépés") ale odwrotne propocje noszą już nazwę "cieć" ("házmester"). Fröccs jest świetnym napojem, w upały staje się wręcz niezastąpiony.

Zauważyłem niedawno pojawienie się nowej odmiany fröccsa. Chodzi, z tytułu już wiadomo o fröccs jabłkowy. Łatwo zgadnąć jest to mieszanka soku jabłkowego (zazwyczaj 2 części) i wody sodowej (jedna część). Nazwę usłyszałem po raz pierwszy jakiś rok temu, co ciekawe, gdy obecnie pada w zamówieniu nie wywołuje już zdziwienia u kelnera. Kiedy się powie fröccs, powiedzmy, brzoskwiniowy, też sobie zresztą pewnie poradzi, ale fröccs jabłkowy stał się już chyba kanonem. Odnotowuję dokonujące się na mych oczach wzbogacenie kuchni węgierskiej.

***

Przed napisaniem tego wpisu postanowiłem poszukać trochę informacji o fröccsu i, jak zwykle, zajrzałem najpierw do, węgierskiej tym razem, wikipedii. Ze zdziwieniem zauważyłem, że nie ma tam artykułu na ten temat. Błysk w mózgu: w takim razie to ja go napiszę. Po węgiersku nie bardzo potrafię pisać ale niech tam, to wikipedia, poprawią, spróbuję. Poszło szybko bo tekst krótki , zarejestrowałem się też bo dotąd tam się nie udzielałem, artykuł wrzuciłem, gotowe.

Wieczorem zajrzałem, czy były jakieś reakcje. Oczywiście tak. Napisał do mnie administrator Burumbátor, który monitoruje nowy materiał w encyklopedii. Powitał serdecznie, przysłał instrukcje do przeczytania i dodał, że troszkę poprawił artykuł: słowo "fröccs" pisze się przez dwa "c". Uśmiechnąłem się nad swoim węgierskim. Błąd w słowie tytułowym, naprawdę nieźle. Potem kliknąłem na Burumbátora bo to hyperlink. Witającym mnie w węgierskiej wikipedii okazał się podpułkownik wojsk ochrony pogranicza obecnie na kontrakcie ONZ-tu w Kirgizji. I jak tu nie lubić tej encyclopedii, gdzież indziej poznałbym takich ludzi!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s