aerobik


Chrześniaczka jest mistrzynią świata w aerobiku. Tak! Ma się takie utalentowane dziecko w rodzinie. Dziewczynka ma 12 lat a mistrzostwo świata zdobyła w Australii parę lat temu występując w kategorii "mini" o ile mnie pamięć nie myli. Cała rodzina zrzucała się na ten wyjazd, my też się dołożyliśmy.


Mała Zsuzsa aerobikiem sportowym zajmuje się już od dłuższego czasu. Gdy zawody odbywają się w Budapeszcie (mieszkają w Debreczynie) zapraszają nas a my staramy się pojawić. W poprzednią sobotę odbywały się zawody kwalifikacyjne na kolejne mistrzostwa (świata? nie pamiętam) w Bułgarii. Zsuzsa występowała w dwóch zespołach, trzy- i sześcioosobowym, i w obu kategoriach były pierwsze. Jadą.

Niesamowity jest ten świat aerobiku. Uderza jego sztuczność. Dziewczyny, bo chłopaków zajmujących się aerobikiem jest mało, skaczą z przyklejonym uśmiechem do twarzy. Z muzyki akompaniującej występ liczy się w zasadzie tylko rytm umożliwiający koordynację występujących, zwykle wali więc młockarniane techno na potęgę. Kiedy na obecnych zawodach pojawiła się ABBA poczułem się jak w filharmonii. Stroje występujących czerpią inspirację ze pstrokacizny cyrkowej, nieco oczy bolą od oglądania. I podobnie jak w przypadku tańców na lodzie, wszystko jest, rzecz jasna, bardzo piękne, ale liczy się tylko to, czy dadzą zrobić taką czy inną figurę (podaję przykłady: podskoczenie i spadek jednocześnie ręce i nogi, siedzenie z nogami wyciągniętymi do przodu, potem podniesienie się na rękach umieszczonych między nogami i okręcenie się opierając się na rękach, przejście ze szpagata do leżenia przodem na ziemi, i tak dalej). Cały układ jest w zasadzie pretekstem do pokazania tych figur.

Jaki by jednak ten aerobik nie był, sporo jest, przynajmniej tu na Węgrzech, z oddaniem zajmujących się nim dziewczyn. Gorzej nieco z widownią: dotąd widziałem tam tylko rodziny choć mogę sobie wyobrazić, że zawody przyciągąją też paru śliniących się na widok fikających nogami dziewczynek pedofilów. I tak to pewnie zostanie, chyba że ktoś spróbuje wybrać lepszą muzykę, wymyśli ciekawszą choreografię i zaprosi do zaprojektowania strojów kompetentnych projektantów. Tylko czy to jeszcze będzie aerobik?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s