Locomotiv GT i Velvet Underground

Dokonałem dziś małego odkrycia, a mianowicie znalazłem cytat muzyczny z Run, run, run Velvetów na płycie Bummm! Locomotivu. Początek Ő még csak tizennégy, czyli Ma czternaście lat oraz Run, run, run zaczynają się w zasadzie identycznie. Sprawa jak najbardziej możliwa, sprawdziłem w internecie, Velvet Underground & Nico, na której jest Run, run, run ukazała się w 1967 a Bummm! w 1973. Jak ktoś chce może sobie wyszukać oba kawałki na jakimś potomku Napstera i porównać.

Dało mi to moje odkrycie do myślenia. Bo jest to kolejny, choć dość subtelny, dowód nieustających kontaktów kulturalnych między wschodem a zachodem, albo ściślej mówiąc przepływu inspiracji z zachodu na wschód, w drugą stronę niewiele szło. Muzyka rockowa grała tu (dosłownie:) być może największą rolę. Sowiecka kultura była bezradna wobec takiego soft poweru zachodu.

Ciekaw jestem czy jakiś cenzor to zauważył. Czy sprawdzali muzykę? Czy mieli ludzi osłuchanych na tyle, żeby być w stanie wyszukać takie rzeczy? Czy też może bali się tylko słów?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s